Кропива глуха (яснотка біла)

Розрахунок рентабельності

Показник Кількість Вартість (грн.)
Площа, га 1
Урожайність свіжих квітів, кг/га 2000
Валовий збір свіжих квітів, кг 2000
Ціна реалізації, грн./кг (свіжих) 30
Вартість реалізованої продукції, грн. (свіжа) 60 000
Витрати:
Вартість насіння, 450 грн за кг 6 компенсовуєм
Добрива: Нітроамофоска, 1240 грн/ц компенсовуєм
Гербіциди: Трефлан 48% -270 грн/кг
Фюзілад 150
2,0 л
1,0 кг
компенсовуєм
Електроенергія (дв.-3Квт,1.65 грн/квт) 140 квт. 230
Паливно мастильні матеріали 28 грн/кг 63 кг компенсовуєм
Разом витрат 8000

Біологічні особливості

Яснотка відрізняється дуже швидким зростанням, через що вона сильно схожа на простий бур’ян. Максимальна висота такого рослини близько 0,25 м. Система коренів у нього мочкова, в зв’язку з цим воно може дуже швидко заполонити велика ділянка, прикрашаючи його своїми гіллястими стеблами. Темно-зелені листові пластини серцеподібної форми мають зубчасту крайку. У центрі листя добре видно м’які жилки, в деяких випадках пластину прикрашають плями.
Виростають квітконоси, при цьому в довжину вони можуть досягати близько 0,3 м. Обростає вони маленькими листовими пластинами і квітками. Пофарбовані квітки можуть бути в різні кольори, вони представляють собою двогубі віночки. У центрі кожної квітки розташовуються тоненькі тичинки з пильовиками фіолетово-чорного забарвлення. Квітки зібрані в мутовки. Після того як колотівка в’яне, на цьому місці формується насіннєва коробочка, а в ній знаходяться горішки тригранної форми. Ця насіннєва коробочка є плодом глухої кропиви. Коли плоди повністю дозріють, з них насіння висипається самі, завдяки чому рослина прекрасно розмножується самосівом. Яснотка цвіте дуже довго на протязі декількох місяців. Перші бутони на квітконосах утворюються вже в останні весняні тижні, а початок формування плодів припадає на кінець червня.

Обробіток ґрунту

На ділянці потрібного ґрунт для вирощування такої квітки повинна бути вологою і рихлою, в її склад має входити помірна кількість поживних речовин, в тому числі і мікроелементів. Якщо ж ґрунт буде надмірно родючим, то це призведе до стрімкого зростання глухої кропиви, що може перешкодити нормальному росту і розвитку інших квітучих культур на ділянці.
При розміщенні кропиви після зернових попередників у залежності від складу бур'янів стерню лущать відвальними або дисковими лущильниками на глибину 8-10 см. Через 15-20 днів після лущення проводять глибоку оранку плугом з передплужниками на глибину 25-26 см. Рано навесні ґрунт боронують важкою бороною, потім культивують на глибину 10-12 см культиватором разом з боронуванням. Ділянки, що заливаються талими водами, орють навесні на глибину 18-20 см, після сходу води і підсихання верхнього шару ґрунту. У цьому випадку слідом за оранкою проводять 2-3-х разове боронування, а при необхідності і прикочування. До посадки площу культивують і боронують у міру ущільнення ґрунту і появи бур'янів.

Добрива

У початковий період росту кропива потребує підвищеної вологості верхнього шару ґрунту та дуже схильна до пригнічення бур'янами, особливо за насіннєвого розмноження. Для інтенсивного розвитку рослин дуже важливо в цей період підтримувати посіви в чистому від бур'янів стані. За появи проростків бур’янів виконують до сходове боронування посіву середніми боронами, за вчасного і якісного виконання даного агрозаходу перша хвиля ранніх ярих однорічних бур’янів знищуються практично повністю.
За появи сходів кропиви виконують перший обробіток міжрядь на глибину 4-5 см культиватором з односторонніми лапами-бритвами. Подальші обробітки проводять у міру появи бур'янів. На плантаціях кропиви дводомної першого року вегетації необхідно провести 3-4 міжрядних обробітки і, в залежності від стану агрофону, 3-4 прополки в рядках.
На плантаціях другого року за вегетацію проводять 2-3 міжрядних обробітки і по необхідності прополки в рядках.
Слід звернути увагу, що кропива за сприятливих умов інтенсивно розвиває кореневу систему, тому ширина робочих органів культиватора постійно повинна змінюватися. З другого року вегетації рядки змикаються, міжряддя практично не видно, тому культиватором нарізаються нові міжряддя.

Сівба

Глуха кропива розмножують насінням. Їх рекомендується висівати глибокої осені або на початку весняного періоду, в цьому час схожість насіння значно збільшується. Висівають насіння не на розсаду, а відразу в сад.
Перш ніж приступити до посіву, потрібно провести підготовку ділянки. Для цього ґрунт перекопують і прибирають всю бур’ян. Вирівняйте поверхню ґрунту на ділянці і рівномірно розподіліть насіння. Коли сіянці трохи підростуть, їх можна буде при необхідності прорідити. Доглядати за сходами досить просто, їх потрібно лише вчасно помірно поливати, в тому випадку якщо тривалий час не було дощу. Не допускайте пересушування верхнього шару ґрунту на грядці, але при цьому стежте за тим, щоб рідина не застоювалася в кореневій системі рослин.
Найчастіше яснотка не потребує прополка, тому що вона сама може заглушити зростання бур’яну, при цьому ділянка вона покриває суцільним килимом. Однак багаторічну бур’ян, яка володіє дуже потужною системою коренів, доведеться видаляти з ділянки.
Розмножена насіннєвим способом яснотка зацвітає лише на другий рік після того, як насіння будуть посіяні. Фахівці радять, не допускати безконтрольного самосіву цієї рослини, тому що з часом воно може почати пригнічувати розвиток і зростання інших культур, що ростуть в саду і знаходяться неподалік. Якщо ви вирішили посадити різні сорти глухої кропиви, тоді вибирайте ділянки для них розташовані подалі один від одного. Якщо ж вони будуть рости поруч один з одним, то це може мати негативний вплив на їх декоративність, тому що після перехресного запилення сортових відмінностей між ними не залишиться.

Догляд

Представники сімейства Ясноткові вкрай невибагливі в догляді, втім абсолютно нехтувати контролем за цією рослиною не варто. Інакше замість красивого декоративного рослини можна отримати засохлий чагарник.
Зупинимося докладніше на тому, яким же повинен бути догляд за таким квіткою, як глуха кропива. Після того як посадка трави була завершена необхідно приділити увагу поливу, підгодівлі і обрізання пагонів.
Яснотка воліє тінь або ж місця з розсіяним світлом. Навіть декоративні види цієї рослини не відрізняються світлолюбна. Також глуху кропиву небажано висаджувати по сусідству з іншими квітами, так як ця трава домінує на ділянці.

Підживлення

Найбільш доцільно підживлювати глуху кропиву компостом в період цвітіння і ранньою весною.
Важливо! Не варто буквально засипати рослина підгодівлею, так як глуха кропива може розростися занадто сильно. Позбутися тоді від цієї трави буде вкрай проблематично.
При посадці на помірно родючі ґрунти необхідності в підгодівлі часто немає, так як трава розростається самостійно і досить швидко.

Обрізка

Обрізати рослини сімейства ясноткових необхідно після сходу пагонів, в період цвітіння і перед зимою. Після посіву слід прорідити пагони глухої кропиви для того, щоб контролювати освіту декоративного куща.
Для того щоб рослина зберегло масив цвітіння, необхідно видаляти підсохлі бутони. Перед зимовим періодом глуху кропиву обрізають, залишаючи 10-15 сантиметрів стебла.
Важливо! Яснотка вологолюбна, але не варто заливати кущі цього декоративного рослини водою, так як кореневище почне підгнивати, що в підсумку призведе до загибелі рослини.

Збирання

Квіти білої глухої кропиви (віночки) збирають зовсім розпустилися. Для цього, зрізуючи верхівки пагонів з квітами, знімають потім білі віночки квітів. Зібрані віночки швидко висушують в добре провітрюваному приміщенні при температурі не вище 25 °. З 100 кг свіжих квітів виходить 10-15 кг сухих. Квіти білої глухої кропиви мають експортне значення.
Готова сировина повинна складатися з жовтувато-білих, зовні волосистих віночків квітів. Вологість повинна бути не більше 14%. При стисканні в руці квіти повинні бути пружними, що не кришитися і після припинення тиску утворена грудка повинен швидко розпадатися. Запах слабо медовий. Смак солодкуватий, з відчуттям слизової.

Шкідники і хвороби, методи боротьби з ними

Якщо за глухої кропиви доглядати неправильно і допускати регулярні застої вологи в кореневій системі, то це призведе до появи на ній гнили. У зв’язку з цим особливу увагу слід звертати на стан ґрунту на ділянці, а також не забувайте правильно поливати рослину. Всі уражені гниллю рослини викопують і знищують, а ті ділянки, на яких вони росли, піддають обробці розчином фунгіциду.
Найбільш часто глухої кропиви шкодить щитівка, павутинний кліщ і борошнистий червець. Щоб позбутися від даних шкідників, потрібно обробити кущі. відповідним агрохімікатом.