Мальва лісова

Розрахунок рентабельності

Показник Кількість Вартість (грн.)
Площа, га 1
Урожайність свіжих квітів, кг/га 4550
Валовий збір свіжих квітів, кг 4550
Ціна реалізації, грн./кг (свіжих) 40
Вартість реалізованої продукції, грн. (свіжа) 182 000
Витрати:
Вартість насіння, 600 грн за кг 8 4 800
Добрива: Нітроамофоска, 1240 грн/ц компенсовуєм
Гербіциди: Трефлан 48% -270 грн/кг компенсовуєм
Електроенергія (дв.-3Квт,1.65 грн/квт) 140 квт. 230
Паливно мастильні матеріали 28 грн/кг 63 кг компенсовуєм
Разом витрат 5 030

Біологічні особливості

У промисловому вирощуванні мальва лісна вирощується як однорічна культура і не є капризною в догляді. Потрібно систематично розпушувати ґрунт, прибирати бур’яни.
Для збереження поживних і корисних речовин зібрані квіти сушать на відкритому повітрі в затемненому місці. Необхідно розкласти все тонким шаром. Термін зберігання квіток, листя і коренів – 2 роки. Розмножується мальва насінням і вегетативно - відрізками коренів із бруньками.
Насіння проростає у прогрітому до 16-18 (градусів Цельсія) ґрунті з достатньою кількістю вологи через 6-8 днів, сходи з'являються через 10-12 днів.
На початку вегетації стебла рослин поодинокі, цвітіння і плодоношення слабке. Масове цвітіння розпочинається у другій декаді червня. Кількість стебел залежить від густоти стояння рослин і умов зростання. Ріст і розвиток мальви при сприятливих умовах продовжується до заморозків.
Мальва вимоглива до освітлення і вологи. На добре освітлених місцях із близьким заляганням ґрунтових вод і багатих поживними речовинами ґрунтах, рослина має як потужну надземну масу, так і кореневу систему. Розміщувати плантації мальви лісної бажано на родючих і легких по механічному складі ґрунтах, що дозволяє одержувати високі врожаї квітів.

Обробіток ґрунту

Підготовка ґрунту під мальву складається з основного і передпосівного обробітку. Прийоми підготовки залежать від попередників, ступеня забур’яненості ділянки, строків посіву і погодних умов. Основний обробіток ґрунту - двократне лущення стерні і зяблевий обробіток ґрунту. Оранку варто проводити на повну глибину орного шару плугами з передплужниками. По мірі появи бур'янів в осінній період проводиться 1-2 культивації ґрунту. Для останнього осіннього обробітку рекомендується суцільна культивація.
У весняний період передпосівний обробіток ґрунту проводиться в залежності від строку посіву і стану ґрунту. Він сприяє створенню умов для зберігання ґрунтової вологи, знищенню бур'янів у фазі “білої ниточки”, забезпеченню вирівняної поверхні й утворенню ущільненого ложа для насіння.
Передпосівний обробіток ґрунту і посів повинні проводитися в оптимальні терміни. Не можна допускати великого розриву між перед-посівною підготовкою ґрунту і посівом.
Підготовлене під посів мальвове поле повинно мати вирівняну дрібногрудкувату поверхню і достатній запас вологи у верхньому прошарку ґрунту. Погано підготовлений ґрунт (наявність брил, нерівностей і гребенистість) - основна причина нерівномірності заробки насіння і зріджених сходів.
При весняному посіві передпосівна підготовка ґрунту складається із закриття вологи важкими боронами та передпосівної культивації на глибину 5-7 см. Після передпосівної культивації ми проводимо коткування площі, що дозволяє висіяти насіння на задану глибину висіву.

Добрива

Під весняний обробіток ґрунту рекомендується вносити мінеральні добрива в дозі N30P30K30. Ця стартова доза добрив забезпечить оптимальне живлення у першій половині вегетації культури.

Сівба

У весняний період посів проводять в самі ранні строки протягом 3-4 робочих днів. Найбільш оптимальним періодом посіву є 2-3 декада квітня. В даний період при весняному посіві застосовують передпосівний обробіток насіння мальви методом скарифікації. По нашим даним це прискорює появу сходів на 3-5 днів.
Сівбу насіння проводять овочевими сівалками СО-2,8, КЛЕН-2,8 та ін., широкорядним способом з міжряддям 60 см (за нашими даними це найбільш оптимальний). Норма висіву насіння 6-8 кг/га насіння першого класу. Глибина загортання 1,5-2 см.

Догляд

У початковий період росту мальва потребує підвищеної вологості верхнього шару ґрунту, дуже схильна до пригнічення бур'янами. Для нормального розвитку рослин дуже важливо в цей період підтримувати посіви в рихлому і чистому від бур'янів стані.
Догляд за посівами мальви полягає в боротьбі з бур'янами, розпушуванні ґрунту в міжряддях і проведенні мінерального підживлення. У разі значної забур’яненості ґрунту, до появи сходів мальви, при розвитку бур'янів, проводять міжрядну культивацію по маячних культурах. Маячними культурами можуть бути гречка, редиска, яких на одному погонному метрі повинно бути 2-3 рослини.
При значному забур’яненні площі насінням бур'янів, слід вносити гербіцид Трефлан. За нашими даними норма внесення 2 л/га забезпечує зниження бур'янової рослинності на 85-90%. Гербіцид вноситься під весняну передпосівну культивацію з заробкою в ґрунт, перерив між внесенням і культивацією не повинен становити більше 1 години.
Перший обробіток міжрядь проводять на глибину 4-5 см культиватором КРН-2,8 з односторонніми лапами-бритвами. Подальші обробітки проводять у міру появи бур'янів. На плантаціях мальви необхідно провести 2-3 міжрядних обробіток і, в залежності від стану агрофону, 1-2 прополки в рядках.

Збирання

Квіти мальви починають збирати у фазу масового цвітіння яке припадає на 2-3 декаду червня. Період збирання квітів триває біля 3-х місяців. Найвищу врожайність квітів отримуємо у липні-серпні місяцях. Збирають квіти з площі через кожні 2-3 дні. Для повноцінного збирання на 1 га площі потрібно мінімум 10-15 робітників.
Зібрані квіти розтрушують тонким шаром на стелажах у провітрюваних приміщеннях, на чердаках на спеціально виготовлених рамах. Вихід сухих квітів становить 5,5-6 у відношенні до сирих.
Врожайність сухих квітів (за нашими даними) при 30-ти разовому збиранні з площі 1 га становить 10-11 ц/га.

Шкідники і хвороби, методи боротьби з ними

До найбільш шкодочинних видів відносяться: мальвова попелиця, клопи роду лігус і інші, мальвовий листоїд, мальвова міль, мальвовий довгоносик, павутинний кліщ, гусениці совок, дротяники, піщаний мідляк, іржа, біла гниль і плямистості різноманітної етиології. Мальвова попелиця живиться з нижньої сторони молодих листків, у результаті чого вони деформуються, краї загортаються всередину, рослина відстає у рості.
Клопи живляться на квітконіжках, бутонах, квітах, плодах, котрі згодом обпадають.
Найбільшу шкоду жуки мальвового листоїда наносять рослинам, що відростають.
Гусениця мальвової молі пошкоджує верхівки стебел, бутони, квітки, насіння. Личинки мальвового довгоносика живляться всередині черешків листів, бутонів і стебел, що потім чорніють і обламуються.
Іржа - поширене захворювання. На нижній стороні листків утворюються бурі круглі подушечки гриба; при сильному розвитку хвороби листки засихають, розвиток рослин пригнічується.
Біла гниль уражує стебла, всередині яких утворюються склероції гриба; уражені стебла всихають.
Заходи щодо захисту мальви від шкідників і хвороб:
- дотримуватись сівозмін і прийомів агротехніки;
- передбачати просторову ізоляцію між новими і старими плантаціями не менше 1 км;
- при появі сисних (попелиці, клопи) і листогризучих шкідників (листоїди, довгоносики), не допускаючи сильного закручування або об’їдання листя, застосовувати актеллік, 50% (1,2 л/га);
- проти гусениць застосовують один із біопрепаратів: лепідоцид (1 кг/га), ентобактерин (3 кг/га), бітоксибациллін (3 кг/га), гомелін (2 кг/га), не допускаючи об’їдання листя понад 25%;
- проти плямистостей та іржі застосовують 1%-ну бордоську рідину, перше обприскування проводять при появі перших ознак хвороби, наступні - через 7-10 днів; термін останньої обробки не менше 20 днів до збирання врожаю.
При роботі з протруйниками і інсектофунгіцидами треба керуватися Інструкцією з техніки безпеки при збереженні, транспортуванні і застосуванні пестицидів у сільському господарстві.